Maine Coon jest jedną z najstarszych ras kotów w Północnej Ameryce. Na amerykańskim północnym wschodzie na terytorium zwanym obecnie Nową Anglią znaleziono pierwszego Maine Coona.

Jest wiele pięknych historii tłumaczących jak powstała rasa Maine Coon. Zakładamy, że występowały one dziko w stanie Maine skąd wzięły swoją nazwę. Człon nazwy Coon odnosi się do popularnej historii, że są one wynikiem skrzyżowania kota domowego z szopem praczem (raccons). Chociaż pręgowany Maine Coon ze swoim pięknym pełnym ogonem wygląda jak szop pracz, połączenie takie genetycznie byłoby niemożliwe.

Inne romantyczne wyjaśnienie odwołuje się do sprowadzenia kotów Angora Marie-Antoninette przywiezionych do Ameryki przez żeglarzy i europejskich kolonistów w końcu XVIII wieku.

Trzecia historia odnosi się do Vikingów, którzy mogli zabrać Norweskie Koty Leśne na pokłady swoich statków gdy podróżowali przez Ocean Atlantycki do Nowego Świata. Norweskie Koty Leśne wyglądają podobnie do Maine Coonów i te koty mogły się skrzyżować z miejscowymi kotami, dając tym samym początek Maine Coona.

Mniej romantyczna niż wszystkie inne historie ale najbardziej wiarygodna jest druga historia. Koty krzyżowały się i najsilniejsze przetrwały w zimnym klimacie. Po wielu pokoleniach i dostosowaniach rasa ta stała się Maine Coonem.

Około 1825 r. ludność Nowej Angli zaczęła organizować targi wiejski. Na tych imprezach ludzie pokazywali swoje zwierzęta, zwykle tylko konie i byki. Po pewnym czasie zaczęto pokazywać również wytresowane psy i koty, chociaż niewiele jest zapisków o tym fakcie.

Na Krajowej Wystawie Kotów, sześciodniowym pokazie w 1878r. pokazano 12 Maine Coonów. Zainteresowanie Maine Coonem rosło tak jak podczas dużej Wystawy Kotów w Nowym Yorku w 1895r. gdzie pokazano 175 Maine Coonów. Stowarzyszenie hodowców i miłośników Maine Coonów (MCBFA) zostało założone ok. 1968r. Dzięki nim Maine Coon został uznany przez wszystkie amerykański stowarzyszenia. Pojawił się wzorzec Maine Coona.

W 1976r. Maine Coony sprowadzono do Europy przez Conie Condit (hodowla Heidi Ho) i Pat Robbins (hodowla Gemutlichkatze). Obydwie panie mieszkały w Niemczech i zostały poproszone o pokazanie swoich kotów na niemieckiej wystawie kotów. Ponieważ europejczycy byli tak entuzjastycznie nastawieni do tej rasy Maine Coon został uznany przez FIFE w 1982r. Niezależne kluby hodowców kotów uznały Maine Coona dużo wcześniej.

Charakter i wygląd.

Pomimo dzikiego wyglądu Maine Coon ma bardzo tolerancyjny i spokojny charakter. Nienatarczywy, lubi się bawić i jest inteligentny. Jest cichy i skromny, niechętnie używa swoich pazurów, unika walki. Samce są bardziej aktywne niż samice, które są bardziej ostrożne wobec obcych. Maine Coon rośnie większy niż kot domowy: kotka waży od 4-8 kg a kocur w przedziale od 6-12kg. Koty tej rasy rozwijają się bardzo powoli i dorosłość osiągają w wieku 3 lat. Futro Maine Coona jest wodoodporne (trudno nasiąka wodą), czesanie raz w tygodniu jest wystarczającą pielęgnacją.

Czarny pręgowany jest najpopularniejszym kolorem i jest najpopularniejszym kolorem w tej rasie. Maine Coony występują prawie we wszystkich kolorach. Są podstawowe wzory pręgowania klasyczny i tygrysi.

Pielęgnacja i przygotowanie do wystaw

Wiele lat zajęło nam odnalezienie środków pielęgnacyjnych po użyciu których byliśmy naprawdę zadowoleni z tego jak nasze koty wyglądają. Dzięki przyjaciołom z USA udało nam się tą wiedzę pozyskać. Od niedawna jestem dystrybutorem na Polskę produktów June's Original House of Anju. Cieszę się, że teraz mogę służyć pomocą hodowcom, którzy nie wiedzą jak maja przygotować swoje koty do wystaw. Ja również wypróbowałam wiele kosmetyków dla moich kotów dostępnych na polskim rynku żaden nie przynosił oczekiwanych efektów. Teraz nie mam takiego problemu moje koty zawsze wyglądają pięknie na wystawie, a sędziowie doceniają przygotowanie moich kotów. Jeżeli masz problem z przygotowaniem swojego kota do wystawy napisz do nas a ja udziel ci wszelkich porad jak możesz to zrobić przy udziale kosmetyków June's Original House of Anju, które można u nas kupić. Tych kosmetyków nie kupisz w sklepie są one rozprowadzane tylko przez dystrybutorów takich jak ja, najczęściej są to hodowcy z danego kraju. Od teraz przygotowanie kota do wystawy to już nie problem.

Pięknie wyglądający Maine Coon to chluba wszystkich hodowców Maine Coonów.

Jeśli potrzebujesz porady napisz do nas :
lavenderlove@wp.pl
bądź dzwoń : +48. 692 466 321

 

Lavender Love*Pl
Agnieszka i Michał Dec
Wrocław, Polska
+ 48. 692 466 321
e-mail: lavenderlove@wp.pl

Ostatnia aktualizacja:
Projekt graficzny, wykonanie i opieka: Marta Borkowska - SEPIS Project ||
LavenderLove*Pl © 2007 - kopiowanie zdjęć i treści bez zgody hodowli ZABRONIONE ||